Сподівалися, що Трамп не буде президентом: як США отримали ЧС-2026 завдяки політику та його зятю

8 листопада 2024, 21:45
Читать новость на русском

Чемпіонат світу з футболу 2026 року прийматимуть три країни: США, Мексика та Канада. Долею випадка, право проведення Мундіалю відбулося за першої каденції Дональда Трампа.

У Сполучених Штатах Америки відбулися вибори 47-го президента. Переконливу перемогу здобув кандидат від республіканців Дональд Трамп, пише 24 Канал.

Читайте також Для мене він взагалі клоун: українська зірка МЛС розповів, як Трамп зупинить війну

Старий друг Трампа допоміг з оформленням заявки на ЧС

Під час першої каденції епатажного політика США разом з Канадою та Мексикою отримали право на проведення ЧС-2026. Тоді ніхто не міг передбачити, що у 2026 році Трамп знову буде президентом.

Видання The Athletic з'ясувало подробиці отримання Мундіалю-2026 та як Трамп зі своїм оточенням були залучені у цей процес.

У грудні 2017 року США, Мексика та Канада подали спільну заявку на проведення чемпіонату світу з футболу 2026 року. Їхнім єдиним конкурентом тоді було Марокко.

Організатори заявки ЧС-2026 розуміли, що без зв'язків у Білому домі не варто розраховувати на успіх. Роль комунікатора з адміністрацією Дональда Трампа довірили власнику клубу МЛС Нью-Інгленд Революшн Роберту Крафту. Мільярдер, який на той час був одним з друзів Трампа, отримав посаду "почесного керівника" заявки.

Крафт (праворуч) дарує футболку Трампу / фото Getty Images

Трамп товаришував з Крафтом. Після смерті дружини мільярдера він щотижня протягом року дзвонив другу, щоб підтримати його у складний час.

Трамп у властивому стилі розхвалював Крафта за "неймовірні поради" у подачі заявки на ЧС. Бізнесмен не залишився без винагороди, адже його арена "Жилетт Стедіум" проведе сім матчів чемпіонату, включно з чвертьфіналом.

Проте друзі припинили спілкування після 6 січня 2021 року, коли Трамп закликав до захоплення Капітолію на тлі програних президентських виборів 2020 року.

Як Трамп скандальними заявами ледь не зірвав заявку

Остаточне рішення про вибір господаря турніру мало бути прийнято на Виконкомі ФІФА у Москві, 13 червня 2018 року. Однак до цього часу потрібно було залучитися підтримкою членів Міжнародної федерації футболу.

З президентом ФІФА у Трампа проблем не було. Джанні Інфантіно знайшов підхід до політика та називав його "частиною команди". Футбольний функціонер тричі відвідував Білий дім під час президентства Трампа. Востаннє вони обідали у січні 2020 року, коли скандальному політику Сенат оголосив імпічмент.

Дональд Трамп своїми гучними заявами міг зірвати заявку на проведення ЧС. Усім відомі його випади у бік Мексики, з якою він пообіцяв збудувати стіну. Втім, мексиканська сторона не згадувала образи та лише наполягала, щоб матч-відкриття відбувся на стадіоні "Ацтека" у Мехіко.

Перед самим голосуванням у квітні 2018 року Трамп опублікував твіт, який сприйняли як погрозу.

США організували СИЛЬНУ заявку разом з Канадою та Мексикою на проведення чемпіонату світу 2026 року. Було б прикро, якби країни, які ми завжди підтримуємо, лобіювали проти заявки США. Чому ми повинні підтримувати ці країни, коли вони нас не підтримують (зокрема в ООН)?,
– написав Трамп.

Такими ж методами політик спілкувався з представниками Африки, сподіваючись на їхню підтримку. Так, під час зустрічі з президентом Нігерії Трамп звернувся до африканських країн: "ми будемо підтримувати вас, а ви натомість підтримаєте нашу заявку".

Чоловік доньки Трампа допоміг збирати голоси на Близькому Сході

Велика роль в отриманні права на проведенні ЧС належить Джареду Кушнеру – чоловіку Іванки Трамп, доньки президента США. У Білому домі він був старшим радником Трампа.

Кушнер в адміністрації президента фактично відповідав за організацію ЧС. Радник Трампа з питань медіа прямо сказав The Athletic про роль Білого дому у підготовці заявки: "Цим всім займався Джаред".

Кушнер і Трамп бачили у проведенні ЧС-2026 великий плюс для своєї адміністрації. Організація такого масштабного спортивного турніру збільшувало кількість робочих місць та авторитет голови Білого дому.

Джаред Кушнер та Дональд Трамп / фото Getty Images

Зять Трампа займався збором голосів на Близькому Сході. Він напряму контактував з кронпринцем Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом та просив підтримати заявку. Такі ж бесіди він провів з керівництвом Бахрейну. Ці країни скористалися своїм впливом. Абсолютну більшість голосів регіону було віддано саме за американсько-мексикансько-канадську заявку, а не Марокко.

Цікаво, що навіть коли Трамп залишив посаду президента у 2021 році, його зять залишався в оргкомітеті чемпіонату. Кушнер відвідав ЧС-2022 у Катарі та сприяв проведенню фіналу ЧС-2026 на стадіоні "Метлайф Стедіум".

Організатори обіцяли, що Трамп у 2026 році не буде президентом

Дональд Трамп своїми указами заборонив громадянам низки країн відвідувати США. У першу чергу це стосувалося Ірану – учаснику останніх трьох Мундіалів.

Щоб зібрати потрібні голоси у 2017-2018 роках організатори переконували, що у 2026 Трамп точно не буде президентом: він або переобереться у 2020-му та залишить Білий дім у 2025 році, або програє. Третій варіант навіть не розглядався.

Ми говоримо про те, що відбудеться через вісім років. Трамп майже напевно не буде тоді президентом, таке було бачення. Ми намагалися обережно і належним чином дистанційовуватися,
– повідомило одне з джерел The Athletic.

У підсумку, 13 червня 2018 року на 68-му Конгресі ФІФА у Москві найбільшу кількість голосів набрала спільна заявка Канади, Мексики та США.

А Дональд Трамп 20 січня 2025 року офіційно повернеться у Білий дім. Коло замкнулось.

Президент ФІФА Джанні Інфантіно одним з перших привітав Трампа з обранням та нагадав про турніри, які відбудуться у США.

"Нас чекає чудовий чемпіонат світу з футболу та чудовий клубний чемпіонат світу з футболу в Сполучених Штатах Америки! Футбол об'єднує світ!", – сказав Інфантіно.

Джанні Інфантно та Дональд Трамп / фото Getty Images

Після завершення фінального матчу ЧС-2026 Трамп та Інфантіно разом вручатимуть трофей переможцю турніру.